Jak si dobře vybrat střední školu – I. díl
Vítejte u prvního dílu výběru té správné střední školy! Možná máte favoritů více, nebo jste naopak tu pravou střední školu, která by splňovala všechny vaše požadavky, zatím nenašli. Důležité však je, abyste se do školy těšili! Proto s vámi rádi projdeme proces výběru té perfektní školy a řekneme si všechno, co nemůžete opomenout. Jdeme na to!
1. Výběr střední školy – hledání toho správného oboru
Dnes si ukážeme zásadní rozdíly mezi výběrem oboru vzdělání a výběrem školy a také se dozvíte, kde můžete přehled všech oborů najít.
Na začátek si řekněme, že dost lidí vnímá obor jako to samé co učební obor (cestu k výučnímu listu). Oproti tomu školu hodně lidí bere jako cestu ke studiu (a maturitě).
Každopádně správné označení pro vzdělávání po základní škole je v obou případech stejné, a to obor vzdělání, a patří sem jak vyučení bez maturity, tak vyučení či studium zakončené maturitou.
Druhou nejasností bývá, že při úvahách kam po základní škole pokračovat se většinou mluví o tom, na jakou školu kdo půjde. Zda na gymnázium, na průmyslovku, na obchodní akademii, pedagogickou či zdravotnickou školu… Nejspíš proto, že tyto školy už mají v samotném názvu jasně určeno, jaký směr či obor se zde studuje (pedagogika, zdravotnictví, všeobecné vzdělání, jazyky…).
Na mnohých školách se ale vyučuje více různých oborů. A protože se názvy všech těchto oborů pochopitelně do samotného názvu školy nevejdou, zůstanou tím pádem tak trochu „schované a utajené“.
2. Zjistěte si o školách maximum!
Představte si situaci, kdy máte jasno, že chcete studovat konkrétní obor nebo zaměření, ale přesně nevíte, na jaké škole. Nyní se vyplatí hledat primárně podle oboru. Proč? Hlavním důvodem je, že daný obor/oblast se dá někdy studovat i na škole, o které by vás to ani nenapadlo.
Možná si řeknete: A proč je v tom nějaká výhoda, že budu svůj obor studovat na škole, o které by mne to ani nenapadlo?
Odpověď je jednoduchá – rozšíříte si tím spektrum škol, na které se můžete hlásit a budete si moci vybírat z většího množství škol podle svých kritérií.
Představte si, že vás zajímá třeba chemie a chtěli byste se jí dál věnovat a studovat ji. Na první dobrou vás asi napadnou střední chemické školy nebo střední průmyslové chemické školy, možná byste ještě uvažovali o přírodovědném lyceu či gymnáziu.
Pokud ale nezůstanete jen u „chemie“ v názvu nebo v zaměření školy, ale podíváte se i na obory, objevíte i školy další. Například u oboru aplikovaná chemie můžete zvolit třeba Zdravotní školu, Střední odbornou školu technickou a zahradnickou, Střední uměleckoprůmyslovou školu keramickou a sklářskou a dalších sedm škol napříč republikou. Na všech najdete stejný obor, ale u některých škol byste ho nejspíš vůbec nečekali.
A protože to často nečekají ani ostatní, může se stát, že na konkrétní obor na takové škole je snazší se dostat, protože se sem hlásí menší počet zájemců a tím pádem může být příznivější poměr mezi počtem přihlášených a přijatých uchazečů. To už je jedna hezká výhoda.
Druhou výhodou je, že si můžete lépe vybrat podle svých preferencí jako jsou například velikost školy, vybavení školy, kvalita výuky, dopravní dostupnost… O tom všem se dočtete v některém dalším článku na našem blogu!
3. A kde jednotlivé obory vzdělání vyhledávat?
Pro výběr vhodného oboru vzdělání doporučuji podívat se do seznamu všech skupin oborů (těch je u středního vzdělávání s výučním listem nebo maturitou 27) a vzdělávacích oborů (těch je více než 220).
Pro vaši představu, hezký přehled skupin oborů a školních vzdělávacích oborů najdete zde
Při rozkliknutí jednotlivých oborů se také dozvíte kód oboru (ten je důležitý při vyplňování do přihlášky), jakým způsobem je studium ukončeno (maturita, výuční list), charakteristiku toho, co se v rámci studia studenti naučí a také podrobnosti o tom, jaké je uplatnění absolventů na trhu práce i to, na jakých školách a v jakých oborech mohou ve studiu dále pokračovat.
Určitě vaší pozornosti doporučuji oranžovou odrážku „Učební plán / Rozvržení obsahu vzdělávání“, (napravo),kde se dozvíte, jaké konkrétní předměty se v oboru vyučují a kolik hodin týdně/ročně je jim věnováno
Pro To dáš! Přijímačky nanečisto připravila Pavla Lopatková z Kampodevitce.cz 💛
Autorka článku se zabývá poradenstvím pro rodiče žáků z posledních ročníků a problematice deváťáků, kteří zatím neví, jaký obor by pro ně byl vhodný, se podrobně věnuje v příručce „Rozhoduji se, co chci v životě dělat“
Pro výběr vaší vysněné školy můžete využít i naši databázi škol.
V osobní zóně si pak můžete zjistit z naší bodové hranice přijetí informace o počtu přihlášek, počtu přijatých uchazečů a body posledního přijatého uchazeče. Nenechte nic náhodě a připravujte se s To dáš! Přijímačkami nanečisto.
S námi si osvojíte testovou strategii, zbavíte se stresu a doženete zameškané učivo. Pojďte si to na vlastní kůži vyzkoušet! Přečtěte si zpětnou vazbu od našich žáků!
Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛