Jak si vybrat SŠ: Gympl, nebo zdrávka? To je oč tu běží
V minulém příspěvku jsme nakousli téma výběru té pravé střední školy. Pro mnohé je střední škola posledním stupněm vzdělávání, a tedy rozloučením se školským systémem, řada žáků se po střední škole vydá na cestu k získání vysokoškolského titulu či titulu diplomovaného specialisty.
Volba ideální střední školy je nevyhnutelná a často ovlivní celý váš dosavadní život. Pamatujte na to, že ve škole se máte cítit dobře a těšit se do ní. Nenechte se však zastrašit – oproti základní škole se toho příliš nezmění a když, tak jen k lepšímu. ☺️
Vyberte si svou vysněnou školu v našem unikátním seznamu středních škol
V dnešní době existuje nepřeberné množství oborů, forem a typů vzdělávání, ve kterých je potřeba se zorientovat. Možná máte již teď tu pravou školu vybranou, nebo máte favoritů více, či jste naopak tu pravou střední školu, která by splňovala všechny vaše požadavky, zatím nenašli. Pojďme se tedy podívat na základní otázky, které je třeba si zodpovědět, než si podáte přihlášku.
Vybrat správný obor? Naprostý základ!
První otázky by měly směřovat právě k oboru vzdělávání. Pro někoho je gymnázium jedinou možnou cestou, pro jiného noční můrou. Pokud máte jasnou představou o budoucím povolání (či odvětví), máte napůl vyhráno. V takovém případě stačí najít ty školy, které se na daný obor specializují a mezi nimi vybrat tu pravou pro vás. Pokud však tápete, vezměte v potaz, co vás skutečně baví a co vám jde. Příkladem můžou být humanitní či přírodní vědy, blíže se profilovat můžete v dalším stupni vzdělávání. Zajímejte se, kterým směrem míří absolventi školy, jaká je jejich úspěšnost v přijetí na vysoké školy či u maturity. To o škole vypovídá, zda připravila své studenty na další vzdělávání. Neméně důležité je si uvědomit, zda v daném oboru existuje povolání, které by vás bavilo.
Pokud je Vaším favoritem škola soukromá, vezměte v potaz také výši školného. Chodit na soukromou školu dnes není nic neobvyklého, zvláště pak u humanitních oborů specializovaných na jazyky nebo u řemeslných škol. Existuje možnost plného či částečného stipendia za dobrý prospěch a podobně, některé školy také nabízí různé slevy. Určitě se na takovou možnost nezapomeňte zeptat!
Dny otevřených dveří (DOD) a jejich podstata
Pojďme se zaměřit na konkrétní školy, které jsou kandidáty k vašemu budoucímu vzdělávání. Samotné školy se dnes veřejnosti poměrně kvalitně prezentují, už z jejich stránek se často spoustu informací dozvíte. Nejlepším způsobem, jak se se školou na vlastní kůži seznámit, je prostřednictvím dnů otevřených dveří. Tomu, jak takový den otevřených dveří vypadá, jsme věnovali náš poslední příspěvek (Proč navštívit DOD na SŠ). Doporučujeme si data konání DOD zjistit s velkým předstihem, některé školy je nepořádají příliš často. Ideálně se běžte podívat na co nejvíce škol, na své favority klidně i dvakrát a ujistěte se, že máte nejen zodpovězené všechny své otázky, ale také získaný komplexní dojem o tom, jak to na škole chodí.
Důležité faktory
Na dnech otevřených dveří si dobře prohlédněte interiér, koukejte, zda jsou třídy čisté, prostorné a pokud možno prosvětlené. Často jde dobře poznat, kdy se ve škole naposledy malovalo a zda má škola zájem své prostory stále zlepšovat. Neméně důležité je i okolí školy, oblast, ve které se nachází a zda je bezpečná (pro ověření bezpečnosti okolí školy doporučujeme mapu kriminality Policie ČR). Žáci si rádi chodí po škole sednout do kavárny či knihovny, není od věci, pokud se takové podniky nacházejí poblíž samotné vzdělávací instituce.
Nezapomeňte se také podívat, zda je jídelna v budově školy, či se do ní dochází jinam. Stejné je to například s tělocvičnou nebo hřištěm. Určitě se ptejte na vše, co vás zajímá, nevynechejte ani výuku jazyků. Kolik je jazykům věnováno prostoru ve vzdělávacím programu školy? Je výuka dělena do skupinek, případně jak velkých a na základě čeho jsou rozděleny? Angličtina samozřejmě není jediným cizím jazykem, který by se měl na škole vyučovat. Jaká je nabídka dalších cizích jazyků? Určitě není na škodu učit se jazyk alespoň z části s rodilým mluvčím. I na to se kantorů zeptejte.
Do školy se podíváte bezmála 200krát za rok, to znamená pomalu 400 cest tam a zpátky. Pokud tedy škola není přímo v místě vašeho bydliště, je důležité zamyslet se nad dopravní dostupností školy. Už na den otevřených dveří se nejlépe vydejte MHD a určitě nepodceňujte čas strávený dojížděním. Časté čekání v ranní či odpolední špičce nebaví nikoho.
V neposlední řadě je důležitým faktorem výběru vhodné školy pohled na vzdělání stávajících studentů školy či absolventů. Nebojte se zeptat, ať už na dnech otevřených dveří či například prostřednictvím sociálních sítí, jak se jim na škole líbí/líbilo, co jim naopak vadí a zda škola na jejich připomínky reaguje.
Inspirujte se
Pokud vůbec nemáte představu, z jakých škol vybírat, zkuste jednu z následujících variant. MŠMT má k dispozici aktuální adresář všech registrovaných škol s platnou licencí a s možností hledání dle mnoha kategorií. Na webových stránkách projektu Kam po devítce si naleznete informační brožuru Průvodce devítkou, která usnadní deváťákům i jejich rodičům orientaci v tom, co vás v průběhu deváté třídy čeká. Mimo jiné také můžou napomoci najít ten pravý obor pro vás. V neposlední řadě nezapomeňte na již zmiňované dny otevřených dveří, kterých můžete navštívit bezpočet a zjistit si tak o škole vše potřebné.
Jednou z možností je také navštívit listopadový veletrh pražských středních škol Schola Pragensis, na kterém se prezentují takřka všechny nabízené obory zábavnou formou. Na Schole Pragensis nebudeme samozřejmě chybět ani my – To dáš! Přijímačky nanečisto – projekt, který vás připraví na přijímací zkoušky na jakoukoli školu. ☺️ Přijďte se o nás dozvědět více! V letošní sezóně příprava probíhá jak fyzicky (prezenční termíny), tak distančně s živým průvodcem. Rezervovat si své místo můžete již nyní! Více o naší přípravě na přijímací zkoušky naleznete zde.
Pokud stále tápete a nemůžete se pro ten správný obor rozhodnout, přijďte se podívat na naše přednášky pro rodiče deváťáků, které pořádáme prezenčně i online, a to zcela zdarma! Dozvíte se cenné informace ohledně průběhu přijímacího řízení a výběru střední školy se budeme věnovat také. Můžete si také přečíst naše recenze.
Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛