O přijímačkách na SŠ v médiích
S rostoucími počty deváťáků je každým rokem veřejná debata ohledně přijímačkách vášnivější a obsáhlejší. Zejména loňský školní rok se s mediálními články zabývajícími se problematikou přijímacích zkoušek na střední školy roztrhl pytel. Pojďte se společně podívat na souhrn veřejné debaty, ale i na způsob ověřování informací, které se této tématicky týkají:
1. Jak se neztratit v záplavě informací
Stejně jako jiné oblasti zpravodajství, i zprávy zaměřené na školství provází řada fake news, polopravd a mýtů o jednotné přijímací zkoušce, maturitách i samotném Cermatu. Abychom se v nich lépe vyznali, řídíme se jednoduchými pravidly. Ověřujeme zdroj informací a nespokojíme se s danou zprávou jen od jednoho média. I na nás především v době lockdownu vyskakovaly zprávy o možném rušení maturit či posunů termínů zkoušek. Abyste se vyhnuli případnému zklamání, informace o termínech, obsahu zkoušky či změnách v konání zkoušek, na které narazíte, vždy zkontrolujte i přímo na stránkách Cermatu či MŠMT.
2. Problematika nedostatku míst na maturitních oborech
Velice aktuální téma, které je v médiích poslední dobou často rozebírané, je téma nedostatku míst na maturitních oborech. Problematika se netýká jen Prahy, ovšem zde je situace dlouhodobě nejhorší. Uchazečů o středoškolské studium je totiž v Praze o třicet procent víc než před třemi lety. Příčinou je nejen nástup silných ročníků, ale také jednoduše vyšší zájem o vzdělání zakončené maturitní zkouškou, které často slibuje lepší uplatnění na trhu práce či vyšší mzdu. Ačkoli gymnázií stále pro velký zájem přibývá, z maturitních ročníků odchází menší počty žáků, než se na ně hlásí. Částečně také situaci zhoršuje příchod žáků z Ukrajiny, ovšem zdaleka se nedá říct, že by byl příbytek nových žáků hlavní příčinou nedostatku míst. Pozitivní zprávou je, že se tematikou nejen veřejnost, ale také příslušné orgány dostatečně zabývají a dá se tedy předpokládat, že dojde ke schůdnému řešení pro zájemce i školy.
3. Chyby v Cermat testech
…se sice zřídka objeví, a to zejména v maturitních testech, které jsou komplexnější, čímž někdy otevírají možnost spekulacím nad spornými úlohámi. V každém případě, pokud k pochybení opravdu dojde, Cermat situaci vždy řeší ku prospěchu žáka. Nestrachujte se tedy, jednotná zkouška je opravdu precizně připravená, zajištěná a férová. Nicméně je důležité, aby žáci dodržovali pravidla a instrukce v zadání (např. obtahovali rýsování propiskou, přepisovali odpovědi do záznamového archu, hlídali si číslování úloh). S tím jim ostatně rádi u nás na Přijímačkách nanečisto pomůžeme. Již při 10 návštěvách uvidíte všechny typové úlohy a práci s archem si skvěle osvojíte.
Po ostré zkoušce a vyhlášení výsledků budete mít možnost nahlédnout na dané SŠ do spisu, ve kterém bude založený originál záznamového archu dítěte. Snadno tak můžete zkontrolovat, zdali Cermat arch správně opravil, obodoval a předal výsledky škole. Pokud váháte a nemáte v opravu důvěru, určitě se po zkoušce na spis podívejte, ať víte, že jste udělali maximum.
4. Druhá kola přijímacího řízení
Druhá kola přijímacího řízení nebývají v médiích zmiňovaná tak často jako kola první, nicméně i informace právě z dodatečných řízení nás obklopují. Pevně doufáme, že uspějete už napoprvé, pokud by tomu tak nebylo, je vhodné mít plán B. Pokud jste přesvědčeni, že maturitní obor je pro vás to pravé, nesklouzávejte hned k výučním oborům či odložení studia o rok, ale sledujte stránky příslušného úřadu ve vašem okolí a včas podávejte přihlášky do 2. kola. Až na to přijde (na přelomu dubna a května), se vším vám rádi pomůžeme! Můžete se těšit na praktickou brožurku, vzor odvolání, ale i na věcnou přednášku pro rodiče a vždy dostupnou helplinku.
Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛