Výuční, nebo maturitní obor? Jak si správně vybrat?
Řada deváťáků si není jistá, zda zamířit na maturitní obor a stojí před nelehkou volbou mezi výučním listem a zmíněnou maturitou. Pokud si stále nejste jisti, zda se vydat tou či onou cestou, podívejte se spolu s námi na pro a proti obou možností.
Úvod a stručné shrnutí článku:
Při rozhodování výrazně pomůže zodpovězení otázky, zda plánujete po dokončení střední školy rovnou nastoupit do práce. Odpověď může mít 3 různé podoby/scénáře. Tou první je, že žák plánuje hned po dokončení střední školy začít pracovat. V takovém případě je nejlepší poohlížet se po oborech škol, které pak v zaměstnání využijete. Dobře se zamyslete, jaké budete mít uplatnění, zda je v oboru a vašem regionu dostatek pracovních příležitostí ve vámi vybraném oboru, a to nejen v krátkodobém, ale i dlouhodobém horizontu. Na základě zvoleného zaměření je dobré si stanovit, zda zamíříte na výuční či maturitní obor. Pro výběr Vaší ideální školy se koukněte na náš unikátní seznam středních škol, gymnázií a učilišť.
- Chci po střední rovnou pracovat – výuční obory (lidově tzv. učňák)
- Chci mít po střední možnost jak pracovat, tak jít na VŠ – lyceum, ekonomické obory na obchodních akademiích, IT průmyslové SŠ
- Chci jít na vysokou školu – gymnázium či lyceum, případně oborově zaměřené střední školy (právnická/zdravotnické/cestovní ruch), pokud víte zaměření VŠ
Máte vybraný obor? Konkrétní školy dle vybraných kriterií najdete v databázi českých SŠ pro školní rok 2021/22.
1) Po střední chci hned pracovat (učiliště)
Výuční list získáte po absolvování učebního oboru v délce 2 až 3 let v případě denní formy studia. Zpravidla bývá více zaměřen na praktické vyučování, po jehož absolvování je žák plně připraven na nástup do zaměstnání. Jedná se o dosažení středního vzdělání, které není zakončeno maturitní zkouškou, což je pro mnohé žáky úlevou. Ovšem i výuční obor je zakončen zkouškou, nejen z praktických znalostí, ale i těch teoretických. Není problém si kdykoli maturitu doplnit. Dnes již existuje nepřeberné množství oborů zakončených získáním výučního listu, určitě se podívejte na jejich přehled.
Do zaměstnání můžete každopádně nastoupit také ihned po maturitě. Výhod maturity je celá řada: jasnou motivací je časté vyšší platové ohodnocení dané lepším rozhledem v oboru. Žáci totiž skládají maturitní zkoušku až po 4 letech studia, mají tedy minimálně o rok více než studenti na výučním oboru. Pro mnohé studenty spočívá výhoda maturity v lepší šanci na uplatnění v oboru spojené s možností vycestovat za prací. Výuka jazyků bývá u maturitních oborů na vyšší úrovni a studenti se pak lépe dorozumívají se zaměstnavateli.
2) Stále nemám jasno – chci obě možnosti (ekonomické lyceum/obchodní akademie/střední průmyslovka)
Pokud si nejste jisti, zda po maturitě ve studiu pokračovat či nikoli, vhodnou cestou je lyceum či ekonomické obory na obchodních akademiích, které bývají velmi praktické, ale zároveň jsou dobrým základem pro úspěšné studium na vysoké škole. Máte tak možnost se v průběhu studia střední školy rozhodnout, zda zamíříte na VŠ, nebo nastoupíte do zaměstnání.
3) Pokračuji na vysokou! (gymnázium/lyceum, příp. odborná SŠ)
Jestliže jste si už teď jisti, že budete po střední škole pokračovat v dalším vzdělávání (ať už na vysoké škole, vyšší odborné či jiné), maturitnímu oboru se nevyhnete. Jedním z kritérií přijetí na VŠ je právě úspěšně složená maturitní zkouška. Pokud ještě nemáte jasno ohledně konkrétního zaměřená po škole, což je samozřejmě úplně normální a přirozené, nejlepší přípravu vám poskytne gymnázium či lyceum. Absolventi takových škol se umí učit, mají všeobecný přehled a studium na vysoké škole jim nezpůsobuje větší obtíže. Jste-li rozhodnuti o dalším studiu už teď, je dobré zvážit odborné školy (průmyslové, technické, pedagogické, aj.), které vás připraví na další vzdělání. Pokud zvažujete kompetitivní vysokou školu, nejlépe se vám bude připravovat na náročné přijímací zkoušky a studium z gymnázií.
Rozhodování není snadné, vězte však, že svou volbu můžete i během studia změnit! Žáci běžně mezi formou i obory studia migrují a často ukotví úplně jinde, než původně zamýšleli. Pamatujte, že vzdělání je vaší prioritou a určitě by vás nemělo trápit, ale přinášet vám radost a nové poznání.
Už vím, zda chci maturitní či výuční obor. Jak si teď vybrat správnou SŠ?
- Projděte si náš příspěvěk o výběru střední školy.
- Projděte si náš seznam středních škol a vyberte si své vysněné školy.
- Přijďte na naši přednášku pro rodiče (zdarma).
- Vybírejte vhodné školy dle databáze středních škol.
- Navštivte jejich den otevřených dveří a udělejte finální výběr 2 škol.
- Podejte na obě přihlášku – viz další sekce.
Střední školy mám vybrané, jak na ně správně podat přihlášku?
Doporučujeme se přihlásit na naše přihlášky pro rodiče, kde podání přihlášky a další kroky v přijímacím řízení probereme a vysvětlíme. Přednáška je zdarma a díky ní se vyvarujete častých chyb (např. chyb v přihlášce způsobující konflikt dat zkoušky či nepodání dokumentů včas a propadnutí nároku na místo na SŠ). Dále se dozvíte:
- jak vyplnit a podat přihlášku,
- o formátu zkoušky (zastoupení učiva ZŠ a skladbě typových úloh),
- o pravidlech zkoušky (pozvánka, co s sebou, co dělat v případě nemoci),
- více o samotném průběhu zkoušky,
- jak vyplňovat záznamový arch (= klíč k úspěchu!),
- o bodování, opravování a zprostředkování výsledků,
- o jaká je nejlepší strategie psaní testu právě pro Vaše dítě,
- jak podat zápisový lístek,
- jak zvládnout případný neúspěch (podání odvolání, možnost druhého kola přijímacího řízení),
- o úpravě podmínek konání zkoušky pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami (SPU),
- po přednášce obdržíte e-mailem shrnutí celé přednášky, prezentaci v pdf a odkazy na všechny důležité dokumenty,
- v rámci přednášky je i prostor pro dotazy. Po skončení přednášky rádi zodpovíme případné osobnější dotazy individuálně.
Co následuje po podání přihlášky na SŠ?
Na střední školy zakončené maturitní zkouškou (ať už gymnázium či střední odborná škola) budete vždy při přijímacím řízení podrobeni jednotné přijímací zkoušce od Cermatu. Ke zkouškám je vhodné zvolit dostatečnou přípravu. S tím vám pomůžeme! Pojďte si s námi vyzkoušet testy nanečisto podle Cermatovského formátu, a to klidně z pohodlí domova.
Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛
Časté dotazy
Uzávěrka přihlášek ke střednímu vzdělávání do oborů vzdělání bez talentové zkoušky pro 1. kolo přijímacích zkoušek je k 1. 3. 2022. Přihlášku je tedy nutné do školy doručit před tímto datem.
Pro obory s talentovou zkouškou je uzávěrka přihlášek 30. 11. 2021.
Jak ji vyplnit se dozvíte na naší přednášce pro rodiče deváťáků.
S naší úspěšností přes 90 procent je šance na přijetí opravdu extrémně vysoká. V každém případě poskytujeme všem našim žákům a jejich rodinám bezplatnou podporu v pozkouškové době (podání odvolání, případné přezkoumání průběhu zkoušky atd.) a případnou právní asistenci. Podíváme se společně na jiné školy a pokusíme se najít jinou, kde budete spokojeni. Pro naše rodiče deváťáků jsme tu s radou kdykoli – i několik týdnů po zkouškách. Vlastně jsme tu pro Vás vždycky, letos maturují naši první deváťáci a dodnes jim poskytujeme občasnou radu a podporu. 🙂