Kdy se začít učit na přijímačky?

Datum vytvoření: 21. 10. 2024
Poslední aktualizace: 11. 11. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Otázka, která trápí mnoho rodičů i samotných žáků, které čekají přijímačky. Ať už jste v 5. či 9. třídě, sepsali jsme pro vás odpovědi na nejpalčivější otázky, které nám pokládáte.

Ta úplně nejčastější otázka je: kdy se začít učit na přijímačky? Na ní však neexistuje jednoznačná a hlavně univerzální odpověď. Z naší několikaleté zkušenosti s přípravou na přijímačky však dokážeme formulovat doporučení, která se nám i našim žákům osvědčila.

1. Jaké jsou přijímačky?

Přijímaček je hned několik druhů: přijímačky na víceletá gymnázia (osmiletá či šestiletá), přijímačky na střední školy či přijímačky na vysoké školy. Někteří rodiče také vnímají zápis na základní školu jako formu přijímaček.

V našem článku se zaměříme na státní přijímačky z dílny organizace Cermat, tzv. jednotné přijímací zkoušky (JPZ), které jako povinnou součást přijímacího řízení musejí absolvovat deváťáci se zájmem o maturitní obory, ale i páťáci nebo sedmáci hlásící se na osmiletá a šestiletá gymnázia. JPZ musí tvořit minimálně 60 % z celého přijímacího řízení, zbylých až 40 % může, ale nemusí, tvořit tzv. školní část přijímací zkoušky. Přípravu na JPZ tedy není radno podcenit, když tvoří vždy nadpoloviční většinu v přijímacím řízení. Kdy se začít učit na přijímačky? Na co si dát u přijímaček pozor? Pokračujte ve čtení…

2. Kdy se začít učit na přijímačky?

Kdy je nejlepší se začít učit na přijímačky? V To dáš! radíme: začněte s přípravou včas. Neznamená to ale, že byste se měli na přijímačky z 9. třídy začít učit na začátku osmičky. Dávejte ale ve škole v češtině a matice dobrý pozor, probírá se látka, která se vám bude za rok hodit. Není ani nutné po hlavě a bez rozmyslu začít šprtat od září v devítce. Dejte si čas a rozmyslete si, zda přípravu zvládnete sami, anebo využijete pomoci přípravných kurzů na přijímačky. Pokud půjdete cestou specializované přípravky, zvažte všechny možné faktory, abyste později své volby i vynaložených peněz nelitovali.

Ať se budete připravovat vlastními silami s využitím volně dostupných testových zadání JPZ či využijete doučování, kdy se tedy začít na přijímačky učit? V To dáš! ze zkušenosti víme, že začít od ledna je pozdě. Přihlášky se totiž podávají už v průběhu února a není nic horšího než v lednu zjistit, že na školy, kam plánujete podat přihlášky, jednoduše bodově nestačíte a na poslední chvíli začít s přihláškami taktizovat.

Proto našim studentům z řad deváťáků i páťáků radíme, ať se do přípravy obují už od listopadu. Proč? Jen díky tomu mohou skutečně počítat s náskokem a dostatečnou časovou rezervou na zlepšení se ještě před únorovým podáním přihlášek. Dopřejte si dostatek manévrovacího prostoru na zlepšení se a podávejte přihlášky v klidu.

Bodové hranice přijetí na střední školy i víceletá gymnázia

V To dáš! máme podrobné statistiky škol: uvidíte počet zájemců, počet přijatých i počet bodů posledního přijatého z JPZ. Díky tomu víte, kam bodově ideálně cílit. Vše navíc zobrazíte přehledně v interaktivním grafu, kde se budou ukazovat i vaše výsledky z přijímaček nanečisto.

kdy se začít učit na přijímačky - statistiky

Koupit Přijímačky nanečisto

3. Jak vyzrát na přijímačky?

Formát testů JPZ může být pro nepřipravené nemilým překvapením. Mnozí žáci se s podobnou strukturou testu až do přijímaček neměli možnost potkat. Obsah jednotných přijímaček nezahrnuje nic nad rámec učiva ZŠ, které je specifikováno v tzv. Rámcových vzdělávacích programech (RVP). Konkrétní požadavky každoročně publikuje Cermat v rámci Specifikace požadavků k jednotné přijímací zkoušce.

Na přijímačky tedy nejlépe vyzrajete, když si kromě učiva ZŠ osvojíte také dovednosti specifické pro jednotné přijímací zkoušky. Mezi tyto dovednosti patří zejména:

S tím vším vám v To dáš rádi pomůžeme. Vyzkoušíte si u nás totiž přesnou simulaci přijímaček, kterou máme dotaženou do posledního detailu, a to jak prezenčně, tak online!

4. Na co si dát pozor u přijímaček?

Stěžejní u přijímaček je vždy záznamový arch, který jako jediný odevzdáváte a v Cermatu ho centrálně hodnotí. Nesmírně důležité je umět s archem perfektně pracovat – u zkoušky nemáte nárok na nový, pokud něco spletete. Dejte si tedy pozor na správné a průběžné zaznamenávání odpovědí ke správnému číslu úlohy.

Není nutné začít řešit test od začátku do konce. Nejprve si test prolistujte a na základě své testové strategie postupujte od těch úloh, které bezpečně zvládáte a víte, že na nich můžete snadno získat body, aniž byste se na nich tzv. zasekli. Také si dejte pozor na průběžné hlídání času (stanovte si dva až tři časové milníky, tedy dobu, za kterou chcete mít vyřešený určitý počet úloh), pečlivé čtení zadání (zejména textů u češtiny), u matematiky na obtahování rýsování propiskou a zápis jednotek do odpovědí, ale také postupu u úloh, které to v zadání požadují.

Mrkněte také na web Cermatu, který na svém webu formuluje doporučení pro konání JPZ.

kdy se začít učit na přijímačky
kdy se začít učit na přijímačky

Doufáme, že jsme vám pomohli odpovědět na otázky, kdy se začít učit na přijímačky, na co si dát pozor i díky jakým specifickým dovednostem na přijímačky vyzrát. Rádi vám pomůžeme s přípravou na přijímačky z 9. třídy i přípravou na osmileté gymnázium.

Tým To dáš! 💛

To dáš! Testy nanečisto pro přijímačky najisto! 

99 % našich deváťáků bylo přijato v prvním nebo druhém kole, 94 % z nich bylo přijato už v 1. kole (a 71 % dokonce na školu své první volby)*

celkem jsme pomohli již více než 29 000 spokojeným deváťákům a deváťačkám** a pomůžeme i tobě! ✅

100% simulace přijímací zkoušky – jak prezenčně, tak on-line (distančně). Každý víkend až do dubna. 

Maximalizujte svou šanci na přijetí na vysněnou střední!.

Více o přípravě na přijímačky Koupit Přijímačky nanečisto

To dáš! Přijímačky nanečisto

přijímačky v pohodě

*Zdroj: dotazníkový průzkum provedený ve dnech 24. 6. – 8. 7. 2024; dotazník vyplnilo 1 315 z 7 160 oslovených absolventů našich přijímaček nanečisto. Přečtěte si notářský zápis k naší statistice.

**Jedná se o počet absolventů za historii projektu.



Zpracovávám objednávku

DEVÁŤÁCI: Zbývá méně než 20 % prezenčních míst. Děkujeme za enormní zájem a důvěru.

Přihlásit se nyní
Zavřít