Jsou To dáš! testy těžší než Cermat?

Datum vytvoření: 16. 10. 2024
Poslední aktualizace: 16. 10. 2024
Doba čtení: 4 minuty

Jak je to s obtížností testů od To dáš! a Cermatu? Byly v roce 2024 přijímačky lehčí?

V diskusích a recenzích na internetu se čas od času objevují názory, že naše To dáš! cvičné testy na přijímací zkoušky jsou náročnější než ty, které připravuje Cermat k ostré zkoušce. Jaká je tedy obtížnost To dáš! testů ve srovnání s Cermatem? Rozhodně srovnatelná…

1. Obtížnost To dáš! testů se rovná Cermatu

Nejednou jsme při diskuzi s žáky či rodiči narazili na téma, zdali jsou naše To dáš! testy složitější než ty ostré od Cermatu. A jelikož jsme zaregistrovali diskuzi o náročnosti našich materiálů i na eMiminu, pojďme se tomu podívat na zoubek!

💡 Pokud nemáte čas na obsáhlejší čtení, obtížnost To dáš! testů ve stručnosti zde:

  • Naše testy didakticky odpovídají náročnosti Cermat testů, mají identickou strukturu, bodování, zastoupení typových úloh i stejnou laťku komplexity (řekněme „pracnosti“).
  • To dáš! testy jsou tvořeny a několikrát revidovány týmem pedagogů a metodikem – členové tvůrčího týmu mají s tvorbou, revizí i hodnocením pro Cermat letité zkušenosti.
  • Globálně naše pilotované úlohy i celé testy napsané našimi To dáš! uchazeči kopírují bodové rozložení uchazečů v ostrých testech od Cermatu, přičemž je jasně viditelná vzrůstající tendence s postupem sezóny – ještě, aby ne 😊. Jinými slovy čím blíže zkoušce jsme, tím více bodů oproti loňským Cermat výsledkům naši žáci mají. Mohli bychom tedy udělat opačný závěr, že jsou naše testy snazší, když mají děti více bodů. Vysvětlení ale je, že jsou prostě dobře připravené.
  • Vzhledem k tomu, že u nás žák zažije testovou simulaci opakovaně, je vystaven celému arzenálu Cermat úloh a opakovaně testován různými typovými úlohami z různorodé látky. Naši absolventi mají protestované stovky úloh, je tedy běžné, že zejména v první třetině své přípravy (ale klidně i později), reportují, že se jim to či ono zdá těžší.

1.1. Obtížnost To dáš! testů: proč je okolo toho tedy tolik nejasností?

Teď přichází celá řada drobných zkreslení, které umí vytvořit nepřesný dojem o laťce našich testů:

  1. Jak komu týden co týden sedla stejná typová úloha lišící se zaměřením. Dobře rýsujete čtverec? Tak to máte štěstí, protože ten je v tomto testu a máte 3 body. Jaj, neznáte pravoúhlý lichoběžník? Tak bohužel, tento týden je úloha číslo 9 právě o něm. A přesně tohle (ne)preferované zaměření typové úlohy dělá pár bodíků nahoru, pár bodíků dolů. Cílem To dáš! je procvičit vše, opakovaně a bodový zisk bezpečně ukotvit.
  2. Když se porovnává žák mířící na vyšší bodový zisk s žákem s nižším bodovým ziskem.
  3. Když žák s přípravou např. teprve začal, zatímco jiný už na dané úloze potřetí opakuje učící cyklus.
  4. Když skóre z „lehčího testu přímo od Cermatu“ žák získal v rámci domácího řešení v nepřesné simulaci zkoušky, ještě v režimu „řeším a postupně koukám na výsledky“ – řešit úlohy pouze takto izolovaně namísto zažití si testu jako celku je mimochodem v domácím procvičování velmi zkreslující, pozor na to!
  5. Element novoty zadání – ostré cermatí se (podvědomě) velmi snadno okoukají. Pracují s nimi ZŠ, naklikáte si je na webu a zvyknete si na ně, na konkrétní zadání. Je samozřejmě správné je mít vyřešené, jsou to výborné učící materiály. Ale: test, který žák už vyřešil, vrátil se k němu (byť jen v rámci kontroly s klíčem) nebo si ho rozebral, je test naučený. To je správně! Tak to má být, o tom učení a zlepšování se je – vracet se k materiálům, pracovat s chybou. S odstupem nám ale tento pro nás již známý test přijde subjektivně snazší, než test, který dostaneme teď a tady na To dáš!, nikdy jsme ho neviděli a jako na potvoru obsahuje mocniny, lichoběžník i společnou práci dohromady. Někdo jásá, někdo je zklamaný.
obtížnost To dáš! testů
obtížnost To dáš! testů

1.2. Praktická ukázka obtížnosti To dáš! testů

V první řadě začneme obligátním (leč pravdivým!) výrokem, že je to skutečně subjektivní a liší se žák od žáka.

Každý test z dílny Cermatu totiž obsahuje úlohy ověřovací (= ty ověřují učivo ze ZŠ) a ty rozlišovací (= ty rozřazují žáky, aby přijímačky plnily svůj účel a skutečně dělily na lepší a horší).

Podle toho, v jaké bodové hladině se žák pohybuje, tak vnímá „složitost“ odlišně. Např. žák, který neovládá látku mocnin a odmocnin, bude hodnotit úlohu číslo 2 jako „strašně těžkou, nešlo to vyřešit“, zatímco pro jiného se jedná o látku ryze ověřovací vyžadující doslova dva snadné numerické kroky.

obtížnost To dáš! testů - úloha 2

Příští týden ale na pozici úlohy dva může být úloha pro někoho snazší, nevyžaduje poněkud binární znalost mocnin a odmocnin, a tak si s ní poradí, zatímco jiný v ní vidí zakuklený chyták.

obtížnost To dáš! testů - úloha 2 slovní úloha

Všechny tyto osobní zkušenosti jsou naprosto validní a když se vykontrastují oproti vybranému ostrému testu z Cermatu, snadno naše testy vzbudí dojem, že obtížnost To dáš! testů je vyšší.

I proto je výhodné, že se u ostré zkoušky počítá lepší výsledek z každého předmětu. A je běžné, že si žák ve finálním součtu odnáší více bodů např. z prvního pokusu matematiky a druhého pokusu češtiny, protože mu jeden z testů prostě sedl více.

Právě různorodost v přípravě a schopnost řešit široké spektrum typových úloh jsou tím, co nakonec vede ke kýženým výsledkům. Důležité je být připravený na všechno.

2. Jak v To dáš! tvoříme testy?

Naším hlavním cílem v To dáš! je vytvářet testy, které co nejvěrněji odpovídají náročnosti těch od Cermatu. Pečlivě sledujeme výsledky našich testů, pravidelně je revidujeme a pilotujeme abychom zajistili, že náročnost našich testů přesně odpovídá úrovni, kterou mohou studenti očekávat u přijímacích zkoušek.

Důkladně hlídáme, aby obtížnost To dáš! testů přesně kopírovala křivku úspěšnosti ostrých Cermat testů, takže je určitě záměrně neděláme těžší. Je však pravda, že naše cvičné testy obsahují komplexní rozřazovací úlohy, které mohou být pro některé studenty výzvou. Zejména, pokud s přípravou začínají. Tyto úlohy jsou však obtížnější záměrně – jejich úroveň je koncipována tak, aby kopírovala to, co se skutečně objeví u přijímacích zkoušek a není zamýšlené k vyřešení všemi.

obtížnost To dáš! testů

3. Lehčí přijímačky 2024

Letos se například objevily názory, že ostré Cermat testy 2024 byly jednodušší než v předchozích letech, což potvrdil i sám ředitel Cermatu Miroslav Krejčí. V ostrých přijímačkových testech z matematiky 2024, zejména ve slovních úlohách, bylo třeba k výsledku vykonat méně početních operací, než tomu bylo v minulých letech. Od našich absolventů jsme po přijímačkách opakovaně slyšeli, že ostré Cermat testy pro ně byly „za odměnu“ (zejména matematika z 2. řádného termínu).

⚖️ Porovnejte si obtížnost přijímaček 2023 a 2024: zadání a řešení přijímaček 2024 a 2023

Přijímací zkoušky 2024 – výsledky přijímaček a Cermat testů 2024
Přijímací zkoušky 2023 – výsledky přijímaček a Cermat testů 2023

palec nahoru

Kombinace lehčích přijímaček a širšího spektra cvičných úloh u To dáš! mohla způsobit dojem, že obtížnost To dáš! testů byla vyšší, i když ve skutečnosti přesně kopírovala křivku úspěšnosti Cermatu z minulých let. Snažíme se studentům poskytnout komplexní přípravu a nachystat je i na těžší rozřazovací úlohy. Když se studenti setkají s obtížnějšími úlohami už v přípravě, zvyšuje to jejich šance uspět u ostré zkoušky.

To dáš! testy nejsou těžší, jsou navrženy tak, aby poskytly co nejpřesnější obraz toho, co studenty u přijímaček na jaře čeká.
Jsme hrdí na to, že můžeme přispět k tomu, aby se naši studenti cítili jistější a lépe připraveni na své cestě za vysněnou střední školou.

Nebudeme lhát, usmíváme se od ucha k uchu, když nám žáci ihned po dopsání ostrých přijímaček píší, že jim to sedlo, že to klaplo, že mají super pocit. A my projíždíme ostrý test a přikyvujeme si – „super, tohle jsme měli v sedmém, desátém i osmnáctém testu“, „tady jsme chytli dokonce úplně stejné rčení“, „bezvadné, podobný výchozí text poezie, taky jsme testovali vztah vypravěče“….

Děkujeme tedy za důvěru všem našim absolventům a přejeme všem, které to teprve čeká, mnoho úspěchů u přijímaček či na středních školách! Rádi s tím pomůžeme!

Tým To dáš! Přijímaček nanečisto 💛

To dáš! Testy nanečisto pro přijímačky najisto! 

99 % našich deváťáků bylo přijato v prvním nebo druhém kole, 94 % z nich bylo přijato už v 1. kole (a 71 % dokonce na školu své první volby)*

celkem jsme pomohli již více než 29 000 spokojeným deváťákům a deváťačkám** a pomůžeme i tobě! ✅

100% simulace přijímací zkoušky – jak prezenčně, tak on-line (distančně). Každý víkend až do dubna. 

Maximalizujte svou šanci na přijetí na vysněnou střední!.

Více o přípravě na přijímačky Koupit Přijímačky nanečisto

To dáš! Přijímačky nanečisto

přijímačky v pohodě

*Zdroj: dotazníkový průzkum provedený ve dnech 24. 6. – 8. 7. 2024; dotazník vyplnilo 1 315 z 7 160 oslovených absolventů našich přijímaček nanečisto. Přečtěte si notářský zápis k naší statistice.

**Jedná se o počet absolventů za historii projektu.



Zpracovávám objednávku

DEVÁŤÁCI: Zbývá méně než 20 % prezenčních míst. Děkujeme za enormní zájem a důvěru.

Přihlásit se nyní
Zavřít