Jak psychicky zvládnout nepřijetí na střední školu?

Datum vytvoření: 12. 06. 2023
Poslední aktualizace: 02. 05. 2024
Doba čtení: 5 minut

Přijímačky na střední školy jsou pro deváťáky velkou psychickou zátěží, která navíc trvá nepřiměřeně dlouho. Nevzali vás na střední školu? Jak psychicky zvládnout nepřijetí? V našem článku vám chceme pomoci, aby dopad stresu z neúspěchu byl pro vás a vaši rodinu co nejmenší.

Deváťáci, kteří nebyli po jednotných přijímačkách přijati na SŠ, zažívají dlouhé období stresu, které pokračuje i dlouho poté, co jsou vyhlášeny výsledky přijímaček. Pocity zklamání a frustrace, které nepřijatí deváťáci prožívají, je mohou velmi ovlivnit a podepsat se na jejich sebevědomí i důvěře v český vzdělávací systém. Jak jak zvládnout nepřijetí, zmírnit stres z neúspěchu a nalézt úlevu? Připravili jsme pro vás tento článek, abychom vás uklidnili a podpořili. Když zvládnete neúspěch u přijímaček, posílí vás to a posune dál. Je to výzva, a my vám věříme, že to dáte!

1. Co když neudělám přijímačky na střední školu?

Nevyšlo to a neuspěli jste u jednotných přijímaček na střední školu. Výsledek je, že vás na žádnou školu nevzali a snažíte se to ještě všemožně zachránit, což rozhodně jde. Neztrácejte naději!

Děti mají často tendenci obviňovat z neúspěchu sebe sama. Připadáte si, že jste selhali a nemusí vám dojít, že na vině může být např. i letošní silný ročník deváťáků a nedostatek míst na středních školách. Zejména v Praze a Středočeském kraji byl letos velký převis zájemců o maturitní vzdělání. Na některé žádané obory bylo v tomto regionu třeba z CERMAT testů získat mnohem více bodů, než v jiných částech republiky. Hovoří se o tom, že by se měl navýšit počet míst podle poptávky a také posílit segment lyceí.

gymnázium
Co když neudělám přijímačky na střední školu?

To je však nyní vám, nepřijatým deváťákům, kteří řešíte, co dělat, k ničemu. Co je tedy důležité si uvědomit a dělat v situaci, kdy vás nevzali na střední školu? Máme pro vás následující rady a tipy.

2. Neúspěch u přijímaček není konec světa

Nepřijetí na střední školu může být pro mnoho dětí velkým zklamáním a možná i životní tragédií. Pravděpodobně se cítí frustrovaní, že se učili a nebyli přijati a také je možná mrzí, že zklamali rodiče. Na druhou stranu je však důležité si uvědomit, že neúspěch u přijímaček není konec jejich vzdělávacího a profesního života. Existuje mnoho dalších možností, jak se rozvíjet a dosáhnout svých cílů.

😌 Rozumíme ti: situace nepřijetí na SŠ je psychicky náročná, možná se i stydíš, že tě nikam nevzali. Takové pocity jsou úplně normální. Pokud tě to hodně trápí, zkus si ulevit tím, že pocity budeš sdílet s nejlepšími přáteli nebo rodinou, určitě tě podpoří a nenechají tě v tom. Až ty nejhorší emoce odezní, zkus celou situaci vzít tak, že to tak třeba mělo být, aby tě to posunulo dál. Přijmi tuto životní výzvu ke svému dalšímu rozvoji a pokračuj dál ve věcech, které tě baví a máš z nich radost! 🥰

Doporučujeme určitě v rámci rodiny probrat, jaké jsou další alternativní možnosti: přihlásit se na vysněnou školu znovu příští rok, zkusit jazykový kurz, brigádu nebo třeba pobyt v zahraničí. Možností je vždy více, než si myslíš. Naplánuj si něco, co tě nakopne jít dál!

3. Podpora rodiny je klíčová

Zásadní rolí rodiče dítěte, které nevzali na SŠ, je svého potomka náročnou situací provést a podpořit ho. Víme, že ve společnosti je celkově vyvíjen tlak na výkon. Uvědomte si, jestli i vy na svého deváťáka nekladete příliš vysoké nároky. Zkuste ho pochopit a ocenit za snahu, kterou při přijímacím řízení měl. Zásadní je vcítit se do svého dítěte a zkusit v této uspěchané době zvolnit tempo. Buďte tu pro své dítě, situaci už stejně nezměníte.

💡 Uspořádejte rodinnou poradu: Ukažte dítěti pochopení a vysvětlete mu, že jeho šance na úspěch v životě nekončí. Nepřijetí na SŠ vezměte jako životní výzvu, nikoliv jako selhání. Společně přemýšlejte, co můžete teď dělat, aby to bylo pro celou rodinu co nejméně zatěžující (psychicky i finančně), a jak by to mělo vypadat, abyste byli všichni klidní. 🙂

Vytvořte doma prostředí, kde se dítě bude cítit bezpečně. Ukažte mu, že dělat chyby je v pořádku a že případný neúspěch není to nejhorší, co se může stát. Sdílejte s ním i nějaký svůj neúspěch a popište mu, jak jste se cítili a jak ho překonali. Investujete tím do budoucnosti, protože v takovém prostředí je motivace k řešení situace a dalšímu studiu mnohem lepší.

Vysvětlete, že když se deváťák necítí dobře a nechce s vámi o svém zklamání mluvit, může se svěřit blízkým kamarádům. Můžete mu sami také dát doporučení na odbornou pomoc, rozhodně to není ostuda.

4. Jak zvládnout nepřijetí –⁠ sebedůvěra a jak jí získat

Nepřijetí na střední školu může vážně zasáhnout do sebedůvěry dítěte. Je důležité ukázat mu, že jeho hodnota není určena pouze výsledky přijímacích zkoušek. Podpora a povzbuzení ze strany rodiny, přátel nebo učitelů může dítěti pomoci obnovit jeho sebedůvěru.

Neúspěch u přijímaček způsobuje, že se potýkáte s negativními pocity, které snižují vaši sebedůvěru. Nemusíte dělat věci stále jen perfektně a i když se to nepovedlo, řekněte si „udělal/a jsem maximum, už to nezměním a teď to zvládnu“. Změňte úhel pohledu, můžete se zbavit tlaku na to, abyste byli stále dokonalí.

🌟 Dobré sebevědomí znamená, že se cítíme dobře a jsme si jisti tím, kým jsme, a svými schopnostmi. Když máme zdravé sebevědomí, neděláme si příliš starostí s tím, co si myslí ostatní nebo kolik toho pokazíme. Přijímáme se takoví, jací jsme, bez odsuzování. Znamená to také, že věříme, že si zasloužíme všechny dobré věci v životě. 😍

jak zvládnout nepřijetí
jak zvládnout nepřijetí

4.1 Tipy pro zlepšení sebevědomí od To dáš!

Nesoustřeďte se na negativa: přemýšlejte, co je příčinou vašich negativních myšlenek a zkuste to změnit.

Myslete pozitivně: připomínejte si hezké okamžiky a cíleně k nim veďte své myšlenky. Napište si na papír své nejlepší vlastnosti nebo komplimenty od ostatních, které vám udělaly dobře. Všechny tyto zdánlivé maličkosti jsou důvody, proč si vás lidé váží.

Stanovte si cíle: stačí malé krůčky, které když splníte, pomůže vám to zjistit, jak jste schopní (např. vyzkoušení nového koníčku). Důležité je poté oslavit své úspěchy a ocenit se, protože si to zasloužíte.

Najděte si čas na věci, které vás baví: např. kreslení, sport nebo procházka. Věnujte čas věcem, které vám dělají dobře. Pomůže vám to vypnout a uvolnit se.

tipy pro zlepšení sebevědomí

Najděte a sledujte ty správné lidi: někdy může nízké sebevědomí pocházet od ostatních, kteří o vás mohou mít pochyby. Nemusíte si vždy uvědomovat, jak se kvůli lidem ve svém okolí cítíte. Zamyslete se nad tím, jak se k vám lidé chovají. Zkuste trávit nejvíce času s lidmi, se kterými je vám dobře a můžete si s nimi o všem povídat. To samé platí o sociálních sítích: zamyslete se nad obsahem, který sledujete, a jestli zbytečně nepodrývá vaše sebevědomí. Přestaňte pak tyto lidi sledovat, bude vám lépe.

5. Aktivity, které pomohou zvládnout nepřijetí na SŠ

Máme pro vás několik aktivit, které mohou pomoci uvolnit se a získat klid.

  • Fyzická aktivita: procházky v přírodě, sportování, jóga nebo jiná forma pohybu pomáhá uvolnit stres a zlepšuje náladu.
  • Zájmy a koníčky: hledání nových zájmů a koníčků, jako např. malování, psaní nebo čtení, může pomoci nalézt radost a smysl v jiných činnostech.
  • Sdílení pocitů: mluvení s přáteli a sdílení svých pocitů může pomoci získat jiné úhly pohledu a najít oporu v lidech kolem sebe.
  • Relaxační techniky: učení se relaxačním technikám, jako je meditace nebo hluboké dýchání, může pomoci zvládat stres a úzkost.
  • Offline čas: zkuste si najít pravidelné chvíle, kdy se odpojíte od internetu a budete jen sami se sebou.

Hluboké brániční dýchání pomocí břicha, kdy dochází ke vtažení dechu až do spodní části plic, může pomoci vašemu tělu a mysli uvolnit se. Dechová cvičení jsou jednou z nejúčinnějších vědomých aktivit pro okamžité i dlouhodobé snížení stresu.

💡 Rozhodně doporučujeme do života zařadit aktivity na prevenci proti stresu: dostatečně odpočívat, trávit čas s kamarády a venku v přírodě. Určitě se nebojte využít služeb psychoterapie, pokud máte obavy o své psychické zdraví nebo o zdraví svého dítěte.

Další užitečné zdroje, jak zvládnout nepřijetí na SŠ

Nepřijetí na střední školu není konec světa. S podporou rodiny, budováním sebedůvěry, zaměřením na pozitivní myšlenky a relaxační aktivity to určitě zvládnete. Je důležité deváťákům ukázat, že jejich hodnota není určena pouze jedním neúspěchem, ale jejich schopností se z něj poučit a jít dál.

Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛

jak zvládnout nepřijetí
jak zvládnout nepřijetí


Zpracovávám objednávku

DEVÁŤÁCI: Zbývá méně než 20 % prezenčních míst. Děkujeme za enormní zájem a důvěru.

Přihlásit se nyní
Zavřít