Čekají vás testy Cermat? Tak to jste v naší poradně pro rodiče deváťáků správně!

Naše poradna pro rodiče deváťáků je tu pro vás a můžete se zeptat na cokoli ohledně testů Cermat, přijímacího řízení na střední školy, výsledků přijímacích zkoušek a našich přijímacích zkoušek nanečisto. Rozklikněte si naše nejčastější otázky, pokud budete mít další dotaz, stačí kliknout na tlačítko u dané sekce a tam se vám zobrazí diskuze pro dané téma. Na dotazy odpovídáme do 48 hodin. Pro urgentnější dotazy zavolejte na naši infolinku nebo nám napište e-mail. Tato poradna pro rodiče deváťáků je pravidelně aktualizována.

Přijímací řízení na SŠ 23/24

Do kdy musím podat přihlášku na SŠ?
Do kdy musím podat přihlášku na SŠ?

Uzávěrka přihlášek ke střednímu vzdělávání do oborů vzdělání bez talentové zkoušky pro 1. kolo přijímacích zkoušek se očekává v průběhu února. Sledujte naše aktuální informace o termínech a přečtete si, co se od roku 2024 změnilo v přijímacím řízení!

Jak vyplnit a podat přihlášku na SŠ?
Jak vyplnit a podat přihlášku na SŠ?

Od roku 2024 můžete podávat až 3 přihlášky na střední školy (resp. 5 v případě škol s talentovkami). V rámci 3 přihlášek si volíte obory (maturitní i nematuritní) a řadíte je podle priority. Přihlášky můžete podat třemi způsoby:

Využijte DIPSY Cermat: přihlášení a návod k podání přihlášky na SŠ a podívejte se na nejčastější otázky k podání přihlášek v DIPSY.

Do kdy musím podat zápisový lístek?
Do kdy musím podat zápisový lístek?

Kvůli změně legislativy a prioritizaci škol v přihlášce podávání zápisového lístku úplně odpadlo. Uchazeči budou nově rozřazeni na školy dle svého výsledku u přijímaček a priority školy v přihlášce automaticky dle nového algoritmu Cermatu a předpokládá se, že na školu, kam je algoritmus přiřadí, nastoupí. Zájem o školu se již potvrzovat nemusí.

Přijímací řízení na SŠ mě stresuje a nevím, kde přesně začít. Poradíte?
Přijímací řízení na SŠ mě stresuje a nevím, kde přesně začít. Poradíte?

Nervozita je úplně normální, ale nemusíte se ničeho bát. Doporučujeme začít na naší přednášce pro rodiče a také se podívat do našeho seznamu středních škol, abyste si vybrali školy, které se vám líbí. Je zdarma a dozvíte se na ní vše důležité nejen o letošních změnách pro přijímací řízení. Navíc se můžete rovnou na cokoli doptat!

A kdyby cokoli, tak jsme pro vás vždy na telefonu i e-mailu.

Položit dotaz / zobrazit diskuzi

Cermat testy letos

V čem budou letos testy jiné?
V čem budou letos testy jiné?

Testy Cermat se lehce upravují každý rok, můžeme tedy očekávat, že budou lehce upravené i tento školní rok (2023/24). Náš tým pedagogů a bývalých tvůrců testů pro ostré přijímací zkoušky vytipoval v ČJ 8 variant a u matematiky 6 variant, jak by se testy mohly tento rok pozměnit. Tyto nové varianty jsme zahrnuli do našich testů, které jsou každý víkend zcela nové. Doporučujeme proto přijít na naše minimálně 5x, aby žák zvládl projít celé spektrum úloh a seznámil se s postupem řešení.

Na které škole budeme psát Cermat testy?
Na které škole budeme psát Cermat testy?

Místo konání jednotných Cermat testů letos bude určovat samotný Cermat. Měl by zohlednit zejména vzdálenost školy od bydliště žáka, ale také to, zda se v termínu jednotné zkoušky bude konat také případná školní část přijímaček, a podle toho určí, kde bude který deváťák Cermat testy psát. Může se stát, že budete psát Cermat testy i dvakrát na stejné SŠ.

Samotná zkouška se bude konat na jedné ze škol na přihlášce – to určí Cermat blíže datu zkoušky a dozvíte se to z pozvánky, kterou obdržíte nejpozději 14 dní před datem konání zkoušky. S ničím to nesouvisí, je možné, že to bude např. první a druhá škola, nebo dvakrát škola třetí. Školy poskytují jen střechu nad hlavou pro testy, takže to na nic dalšího nemá vliv a včas se to dozvíte. Cermat to bude dělat tak, aby se zátěž uchazečů rozptýlila rovnoměrně, případně aby ti, kteří musí dojet z dálky, šli tam, kde to mají nejblíž.

Jak se testy bodují? Snažil jsem se to pochopit ale nerozumím tomu.
Jak se testy bodují? Snažil jsem se to pochopit, ale nerozumím tomu.

Cermat používá pro bodování úloh svůj systém, který souvisí se strukturou testu a typem daných úloh. My toto bodování samozřejmě přísně dodržujeme a veškerá pravidla vysvětlujeme i v našich videorozborech a instrukcích pro naše přijímací zkoušky nanečisto. Přesné pokyny k bodování najde každý náš žák ve své osobní zóně. Z každého testu lze získat maximálně 50 bodů. Všem školám je komunikovaný stejný bodový zisk žáka, který tvoří součet lepšího výsledku z M a lepšího výsledku z ČJ.

Položit dotaz / zobrazit diskuzi

Naše přijímací zkoušky nanečisto

Jaktože máte tak vysokou úspěšnost u ostrých zkoušek? (99 %*)
Jaktože máte tak vysokou úspěšnost u ostrých zkoušek? (99 %*)

Již několik let (od začátku projektu) se zaměřujeme pouze na jednu věc – pomoci co nejvíce deváťákům dostat se na jejich vysněnou střední školu. Díky tomu můžeme přípravu dělat pořádně, propracovaně a soustředěně. Příprava je absolutně cílená.

Dodržujeme vše do puntíku jako Cermat, takže naše deváťáky téměř nic nepřekvapí. Nikdy bychom si nedovolili mrhat vaší energií a hrát si na věrnou simulaci, a přitom poskytovat neaktuální testy, nedodržovat formát zkoušky a nerespektovat bodování.

Celý proces přípravy je navržen přesně na zkoušky Cermat. Naše žáky nezatěžujeme doučováním látky, která nebude u přijímacích zkoušek Cermat vůbec potřeba (např. AJ nebo obecné studijní předpoklady). Žáky učíme pracovat s formátem testu Cermat, díky rozsáhlému know-how upozorňujeme na všechny záludnosti testů a naše přijímací zkoušky nanečisto konáme v naprosto věrné simulaci, kterou do detailu pilujeme. Žáci chodí na naše termíny z naprosté většiny opakovaně, tudíž mají možnost se se spektrem úloh důkladně seznámit.  Díky tomu ví přesně, jak úlohy při ostré zkoušce řešit a díky mnoha pokusům se zbaví stresu. Stejně tak se hodně zaměřujeme na strategii psaní testu, takže náš každý deváťák jde ke zkoušce se svým originálním plánem úspěchu. 99 % našich deváťáků bylo přijato v prvním nebo druhém kole*. Více o naší úspěšnosti, metodice výpočtu najdete zde.

*Zdroj: dotazníkový průzkum provedený ve dnech 24. 6. – 8. 7. 2024; dotazník vyplnilo 1 315 z 7 160 oslovených absolventů našich přijímaček nanečisto. Přečtěte si notářský zápis k naší statistice.

Bude mi příprava u vás stačit?
Bude mi příprava u vás stačit?

To záleží na každém žákovi, jeho ambicím a přístupu. Většina žáků a rodičů bere přípravu u nás jako formu doučování – přijdou k nám více než pětkrát, projdou si celé spektrum úloh (každý víkend jsou nové testy, ani jedna úloha se u nás neopakuje dvakrát), doma se následně k testům díky klíči s postupem řešení vracejí. Samozřejmě jsou ale i žáci, kteří si u nás přijímačky vyzkouší jednou, aby pracovali se stresem a seznámili se s formátem zkoušky. Ti se pak standardně věnují domácí přípravě mnohem více času i úsilí – výuku u nás nahrazují doučováním atd.

Každý žák je jiný, jinak zvládá učivo, stres i specifika standardizovaných testů. Na přípravu má také velký vliv náročnost přijímacího řízení – na jedné škole stačí získat 30 bodů z 50 z matematiky i českého jazyka, na jiných školách musíte získat 45 z každého předmětů. Základní klíč, podle kterého zjistíte, kolikrát byste měli na náš kurz přijít, najdete níže v otázce “Kolikrát by k vám měla dcera přijít, aby pro ni byla příprava přínosná?”.

Kolikrát by k vám měla dcera přijít, aby pro ni byla příprava přínosná?
Kolikrát by k vám měla dcera přijít, aby pro ni byla příprava přínosná?

Pro většinu žáků jsme hlavním pilířem přípravy na přijímací zkoušky, a proto nás za celou sezónu navštíví cca 10x–15x. Již při 10 návštěvách se seznámíte se všemi typovými úlohami, které se v Cermat testech objevují. Rodinami nejoblíbenější předplatné je již několik let naše neomezené předplatné (21 účastí), s nímž se žáci připravují na přijímací zkoušky každý týden až do samotných „ostrých” přijímaček. Tito žáci mají nejlepší předpoklad dosáhnout skvělých výsledků, neboť opakovaně projdou celý „arzenál“ Cermat úloh, takže se nesetkají s typovou úlohou či okruhem učiva, které by je u „ostrých” přijímaček překvapily.

Pro představu máme jednoduchou tabulku, kde vidíte, co můžete od dané velikosti předplatného očekávat.

Rádi vám poradíme a společně vybereme přípravu na míru – stačí nám zavolat či napsat e-mail.

Jak u To dáš! Přijímaček nanečisto probíhá doučování z češtiny a doučování z matematiky?

Jak u To dáš! Přijímaček nanečisto probíhá doučování z češtiny a doučování z matematiky?

Jako nejefektivnější forma doučování se nám osvědčila příprava na přímo tu jednotnou zkoušku, kterou budou deváťáci konat. Žáci tak nejsou přehlceni množstvím úloh a příkladů, které se v přijímačkách nevyskytují. Nejlepším způsobem je právě přesná simulace ostré zkoušky, která žáky naviguje Cermat testy. Takovéto simulace probíhají každý víkend, studenti mají možnost přidat se k nám jak distančně, tak prezenčně u nás na škole v Braníku. Pokud chcete více informací o našem doučování z matematiky, klikněte zde; pokud vás zajímá doučování českého jazyka, klikněte zde.

Mám doma osmáka, mohu podchytit přípravu na přijímačky už letos?
Mám doma osmáka, mohu podchytit přípravu na přijímačky už letos?

Nebojte, nezapomněli jsme na vás, i když máte letos doma „teprve osmáka“. Máme pro vás praktickou brožurku, věcnou přednášku pro rodiče a umíme vám garantovat místo na našich Přijímačkách nanečisto v příštím školním roce.

Vše je pro vás nezávazné – napište nám e-mail a my už se o vše postaráme!

Položit dotaz / zobrazit diskuzi

Další dotazy + tipy

V jaké situaci se mohu ocitnout po vyhlášení výsledků přijímacích zkoušek?
V jaké situaci se mohu ocitnout po vyhlášení výsledků přijímacích zkoušek?

Dozvěděli jste se o ne/přijetí na SŠ a zvažujete další postup? Pak je tu pro vás náš rozcestník po vyhlášení výsledků přijímacích zkoušek. Najdete v něm cenné rady i odpovědi na nejčastější otázky pro všechny situace, ve kterých se můžete ocitnout.

Co když se nedostanu ani na jednu školu?
Co když se nedostanu ani na jednu školu?

99 % našich deváťáků bylo přijato v prvním nebo druhém kole*. Proto je šance na přijetí opravdu extrémně vysoká. V každém případě poskytujeme všem našim žákům a jejich rodinám bezplatnou podporu v pozkouškové době a případnou právní asistenci.

Najděte si volná místa ve 2. kole přijímacího řízení a přihlaste se na ně. Druhé kolo započne po kole prvním, zhruba od poloviny května. V ten den se v DIPSY objeví aktuální seznam škol s volnými místy, na která se můžete hlásit. Časový harmonogram 2. kola přijímacího řízení a termíny se dozvíte zde. Podmínkou pro přihlášení na maturitní obory ve 2. kole je absolvování JZP v kole prvním. Pokud jste nepsali Certmat testy v 1. kole, můžete se ve 2. kole hlásit pouze na nematuritní obory, anebo počkat na 3. a další kola (nemusí už být ale mnoho volných míst), kdy je už celé přijímací řízení v gesci samotných středních škol.

*Zdroj: dotazníkový průzkum provedený ve dnech 24. 6. – 8. 7. 2024; dotazník vyplnilo 1 315 z 7 160 oslovených absolventů našich přijímaček nanečisto. Přečtěte si notářský zápis k naší statistice.

Položit dotaz / zobrazit diskuzi

Poradna pro rodiče deváťáků je tu pro vás, ptejte se, rádi vám vše zodpovíme!




Zpracovávám objednávku

DEVÁŤÁCI: Zbývá méně než 20 % prezenčních míst. Děkujeme za enormní zájem a důvěru.

Přihlásit se nyní
Zavřít